Dikili'nin Tarihçesi

İlk arkeolojik bilgilere göre Dikili’nin M.Ö. 4000–5000 yıllarına kadar uzanan geniş bir geçmişi var. İlk yerleşim yerlerinden Ağıltepe ve Kaletepe’de yapılan kazılar sonucunda Akalar’ın yaşadığı bu bölgeye Aterneus denildiği belirtilmiş. Eoılı’lerin Dikili toprakları üzerinde Aterneus, Pytani, Astria, Teutronia gibi kentleri ve siteleri bulunduğu arkeolojik kazılardan anlaşılmış. İlk çağlarda Lidyalılar, İranlılar, Frikya ve Mysialılar daha sonra Romalılar, Bergamalılar; orta çağda da Bizanslılar, Cenovalılar, Selçuklular ve Osmanlılar hakim olmuşlar. Dikili bölgesindeki tarihi kent ve sitelerde Aristo, Hermos, August, İskender gibi ünlü isimlerde zaman zaman bulunmuşlar.

Yeni Dikili tarihi ise Bergamalı Karaosmanoğlu’nun Dikili’de çiftlik kurması ve burada dikmelik yetiştirmesi ile başlamış. Önceleri Dikmelik olarak geçen isim daha sonra Dikili haline gelmiş. Karaosmanoğlu ayrıca bugünkü pazar yerinin yanında çiftlik kurmuş, bölgede hayvancılıkla geçinenleri burada toplayarak küçük bir köy haline gelmesini sağlamış.

Selçuklular bölgeyi ele geçirdikten sonra, uzun süre Türk ve Osmanlı hâkimiyetinde kalan Dikili, 1919–1922 yılları arasında Yunanlılar tarafından işgal edilmiş ve 14 Eylül 1922’de de düşman işgalinden kurtarılmış.

Dikili, 1860 yılında Bergama’nın bir köyü iken 1920’lere kadar Bergama’ya bağlı bir bucak, 1923 yılında da belediye olmuş. 13 Ekim 1928 tarihinde de Bergama’dan ayrılarak İzmir ilinin ilçesi olmuş.

Dikili’nin İzmir büyükşehir kontrolüne girmesi çok yakın bir tarihi 30 Mart 2014 Bütünşehir yasasını işaret ediyor. Daha önceleri İzmir’e bağlı fakat İzmir büyükşehirden destek alamayan bir ilçe iken artık Dikili’de İzmir Büyükşehir’in hizmet alanına girmiş bulunuyor. Bu nedenledir ki uzun zamandır kendi yağında kavrulmaya çalışan bu küçük ilçe, yeni yeni değerlendirilmeye ve keşfedilmeye başlıyor.

Bizi her gün arayabilirsiniz.

Telefon Numarımız
0533 031 36 89